تعمیر رگولاتور مانیتور آیفون تصویری الکتروپیک

همانطور که در جریان هستید در مطالب قبل راجع به انواع رگولاتور ها صحبت کردیم. گروه مهندسی سازا تصویر در این مطلب درباره مهمترین رگولاتور های موجود در مانیتور آیفون تصویری الکتروپیک صحبت خواهد کرد.

رگولاتور های مهم در مانیتور آیفون تصویری الکتروپیک به شرح زیر می باشد:

  1. رگولاتور ولتاژ مستقیم 7812

  2. رگولاتور تایمر TIP 127

رگولاتور ولتاژ مستقیم 7812

رگولاتور وظیفه تغییر ولتاژ (کاهش یا افزایش ولتاژ) را انجام می دهد ، به این صورت که یک ولتاژ مستقیم را به پایه ورودی رگولاتور اعمال کرده و خروجی ثابت ولتاژ مستقیم را از رگولاتور دریافت می کنیم ، به این صورت که در رگولاتور 7812 ولتاژ مستقیم ورودی 12 الی 24 ولت را به پایه ورودی آن می دهیم و از پایه خروجی رگولاتور 7812 ولتاژ 12 ولت مستقیم را بطور ثابت دریافت می کنیم.

در تعمیر برد اصلی (برد صدا) مانیتور آیفون تصویری الکتروپیک یکی ار رایجترین خرابی ها معیوب شدن رگولاتور است که می توان با مولتی متر رگولاتور معیوب را تست کرده و از معیوب بودن یا سالم بودن رگولاتور اطمینان حاصل کرد.

نحوه تست رگولاتور با مولتی متر به این صورت است که ابتدا باید پایه های رگولاتور را بشناسیم.

تصویر پایین پایه ای رگولاتور را نشان می دهد:

حال که با پایه های رگولاتور آشنا شدید برای تست رگولاتور با مولتی متر ابتدا مولتی متر را روی حالت ولتاژ مستقیم (VDC) قرار می دهیم. توجه داشته باشید برای تست رگولاتور حتما باید برق مانیتور آیفون تصویری وصل باشد پس حتما احتیاط کنید که دچار برق گرفتگی نشوید و اگر مهارت کافی را ندارید این کار را حتما به تکنسین واگذار کنید.

بعد از اینکه مولتی متر را در حالت ولتاژ مستقیم (VDC) قرار دادیم ، یک پورت مولتی متر را به پایه منفی رگولاتور متصل کنید و پورت دیگر مولتی متر را به پایه ورودی رگولاتور متصل کنید که مطمئن شویم ولتاژ مستقیم ورودی به رگولاتور را داریم. حال که ولتاژ ورودی مستقیم 12 الی 24 ولت مستقیم را داشتیم ، یک پورت مولتی متر را روی پایه منفی رگولاتور نگه داشته و پورت دیگر مولتی متر را از پایه ورودی برداشته و به پایه خروجی رگولاتور متصل می کنیم ، اگر خروجی 12 ولت مستقیم را به طور ثابت داشتیم یعنی رگولاتور سالم است ، اگر صفحه نمایشگر مولتی متر 12 ولت مستقیم به طور ثابت نشان نداد یعنی دائم ولتاژ خروجی تغییر می کرد یا نوشته (OL) روی صفحه نمایشگر مولتی متر ظاهر شد یعنی رگولاتور معیوب است و باید تعویض شود.

رگولاتور تایمر TAP 127

همانطور که از اسم رگولاتور تایمر TIP 127 مشخص است این رگولاتور وظیفه تایمینگ (TIMING) تصویر مانیتور داخل واحد را دارد. این قطعه باعث می شود هنگامی که شما گوشی مانیتور را قطع نکنید ، خود مانیتور بعد از گذشت زمان مشخص تصویر را قطع کند ، پس اگر دیدید تصویر مانیتور داخل واحد بعد از گذشت چند ثانیه قطع نشد قطعا رگولاتورTIP 127 معیوب است و باید تعویض شود.

توجه داشته باشید در بعضی مواقع دیده شده که هنگام خرابی رگولاتور TIP 127 کلا تصویر مانیتور آیفون الکتروپیک روشن نمی شود. پس هنگام قطع شدن تصویر مانیتور داخل واحد شاید ، تاکید می کنم شاید ، رگولاتور TIP 127 معیوب شده باشد.

رگولاتور TAP 127

گروه مهندسی سازا تصویر پیشرو در تعمیر آیفون تصویری الکتروپیک آماده خدمت رسانی به شما عزیزان می باشد.برای ارتباط با کارشناسان ما از طریق صفحه تماس با ما اقدام کنید.

گروه مهندسی سازا تصویر در خدماتی دیگر نظیر ، نصب انواع آنتن مرکزی ، نصب و تعمیر انواع دوربین مدار بسته و تعمیر انواع برد الکترونیکی (انواع ستاپ باکس ، دی وی ار (DVR) ، تلفن و…) آماده خدمت رسانی در تهران و شهرستان می باشد.

ممنون از شما عزیزان که تا پایان این مطلب با ما همراه بودید. امیدوارم که این مطالب مورد قبول قرار گرفته باشد و سهم کوچکی در سطح اطلاعات شما عزیزان داشته باشیم. گروه مهندسی سازا تصویر با افتخار آماده شنیدن انتقاد و پیشنهاد شما می باشد و با نظرات خود سهم بزرگی در پیشرفت این مجموعه داشته باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلد های ضروری مشخص شده اند *

ارسال نظر