تعمیر آیفون تصویری الکتروپیک

گروه مهندسی سازا تصویر در این مطلب شما را با تعمیر آیفون تصویری الکتروپیک آشنا می کند, پس تا انتهای مطلب با ما همراه باشید.

آیفون تصویری الکتروپیک یکی از قدیمی ترین آیفون ها در بین آیفون های تصویری می باشد که بخاطر تعمیر راحت این آیفون باعث شد در بین مردم و تعمیرکاران جایگاه خوبی کسب کند چرا که اکثر قطعات آیفون تصویری الکتروپیک توسط سوکت از یکدیگر جدا شده و همین امر باعث شده که تعمیر این آیفون با تعویض قطعات بسیار راحت تر از آیفون های دیگر باشد

در ادامه این مطلب انواع تعمیر آیفون تصویری الکتروپیک را مورد برسی قرار می دهیم که عبارتند از:

 1. تعمیر مانیتور آیفون تصویری الکتروپیک

 2. تعمیر پنل بیرونی آیفون تصویری الکتروپیک

 3. تعمیر کابل کشی آیفون تصویری الکتروپیک

تعمیر مانیتور آیفون تصویری الکتروپیک

در تعمیر مانیتور آیفون تصویری الکتروپیک برای اینکه راحت تر بتوانیم تعمیرات را انجام دهیم باید با برد های موجود در مانیتور آیفون تصویری الکتروپیک آشنا شویم.

بردهای موجود در مانیتور آیفون تصویری الکتروپیک به شرح زیر می باشد:

 1. برد تغذیه

 2. برد اصلی (برد صدا)

 3. برد تصویر

 4. برد صفحه کلید (کیبورد)

حال که انواع برد مانیتور آیفون تصویری الکتروپیک را شناختیم در ادامه با تعمیر هر یک از بردها آشنا می شویم ، با ما همراه باشید.

تصویر زیر برد های آیفون تصویری الکتروپیک را نشان می دهد:

تعمیر برد تغذیه آیفون تصویری الکتروپیک

برد تغذیه آیفون تصویری الکتروپیک از اصلی ترین برد ها در این نوع آیفون تصویری محسوب می شود.

توجه داشته باشید برد تغذیه آیفون تصویری الکتروپیک با برد تغذیه آیفون ای دیگر نظیر (کوماکس ، سیماران ، سوزوکی ، آلدو و…) متفاوت می باشد. درست است که از نظر عملکرد با یکدیگر شبیه هستند ولی تغذیه آیفون تصویری الکتروپیک با آیفون های دیگر تفاوت دارد و در صورت استفاده از برد تغذیه آیفون های دیگر عملکرد خوبی نخواهد داشت.

در تصویر پایین برد تغدیه آیفون تصویری الکتروپیک را مشاهده می کنید:

خرابی های ناشی از برد تغذیه آیفون تصویری الکتروپیک عبارتند از:

 1. تق تق کردن صدا هنگام برداشتن گوشی مانیتور

 2. پرش تصویر به عبارت دیگر پرپر زدن تصویر

 3. چشمک زدن ال ای دی مانیتور (چراغ نشانگر روشن یا خاموش بودن آیفون)

 4. خوب باز نکردن درب ورودی یا کلا باز نکردن درب ورودی منزل

توجه داشته باشید که برد تغذیه آیفون تصویری الکتروپیک از نوع برد های سوئیچینگ می باشد که با برد های معمولی با ولتاژ ثابت متفاوت است.

تعمیر برد اصلی (برد صدا) آیفون تصویری الکتروپیک

برد اصلی آیفون تصویری الکتروپیک یا همان برد صدا از مهمترین برد ها در مانیتور آیفون تصویری الکتروپیک می باشد که از قطعات مختلفی تشکیل شده است. برای تعمیر برد اصلی (برد صدا) مانیتور آیفون تصویری الکتروپیک اول از همه باید قطعات برد را بشناسیم که در ادامه این مطلب به آن اشاره می کنیم.

قطعات تشکیل دهنده برد اصلی (برد صدا) مانیتور آیفون تصویری الکتروپیک به شرح زیر می باشد:

 1. میکروسوئیچ (هوک)

 2. خازن ها

 3. رگولاتور ها

 4. آی سی زنگ

 5. پتانسیومتر

 6. آی سی صدا

 7. دیود ها

 8. مقاومت ها

برد اصلی (برد صدا) در مانیتور آیفون تصویری الکتروپیک وظیفه ایجاد صدا و تقویت صدا و رساندن صدای داخل واحد به پنل بیرونی از طریق میکروفن و رساندن برق مورد نیاز به برد تصویر و گرفتن فرمان از برد صفحه کلید (کیبورد) را دارد.

تصویر زیر برد اصلی (برد صدا) مانیتور آیفون تصویری الکتروپیک را نشان می دهد:

تعمیر میکروسوئیچ (هوک) مانیتور آیفون تصویری الکتروپیک

میکروسوئیچ (هوک) مانیتور آیفون تصویری الکتروپیک همانند آیفون های دیگر (کوماکس ، سیماران ، سوزوکی ، تکنما و…) وظیفه قطع و وصل کردن صدا و تصویر را دارد به همین منظور بسیاری از خرابی ها در صدا و تصویر مربوط به این قطعه می باشد.

میکروسوئیچ (هوک) یا به عبارت دیگر قطع کن ، از اولین قطعه هایی است که تعمیرکاران با دیدن خرابی همچون نداشتن صدای رفت و برگشت و نداشتن تصویر به دنبال تعویض این قطعه می روند. توج داشته باشید این قطعه بسیار مورد خرابی قرار می گیرد.

میکروسوئیچ (هوک) مانیتور آیفون تصویری الکتروپیک بعد از گذشت مدت زمان زیاد (چند سال) بعد از استفاده خاک گرفته و بعضی اوقات رسوب می کند که می توان میکروسوئیچ (هوک) را با اسپری خشک مخصوص قطعات الکترونیکی شستشو و دوباره استفاده کرد. توجه داشته باشید حتما از اسپری خشک مخصوص قطعات الکترونیکی برای شستشو میکروسوئیچ (هوک) استفاده کنید.

لازم به ذکر است که بدانید می توان میکروسوئیچ (هوک) را قبل از اینکه روی برد قرار دهیم با مولتی متر میکروسوئیچ را تست کرده و در صورت سالم بودن اقدام به بستن قطعه روی برد کنید.

تصویر زیر میکروسئیچ (هوک) آیفون تصویری الکتروپیک را نشان می دهد:

تعمیر خازن ها در مانیتور آیفون تصویری الکتروپیک

در تعمیر آیفون تصویری الکتروپیک خازن ها از پرکاربرد ترین قطعات الکترونیکی می باشند. خازن ها همانطور که در مطالب قبل گفته شد کاربرد های متفاوتی دارند و از قطعاتی می باشند که از اهمیت زیادی برخوردار هستند.

 

در لینک زیر با خازن ها در آیفون تصویری بیشتر آشنا می شوید (کلیک کنید)

همانطور که در جریان هستید در مطالب قبل راجع به انواع رگولاتور ها صحبت کردیم. گروه مهندسی سازا تصویر در این مطلب درباره مهمترین رگولاتور های موجود در مانیتور آیفون تصویری الکتروپیک صحبت خواهد کرد.

رگولاتور های مهم در مانیتور آیفون تصویری الکتروپیک به شرح زیر می باشد:

 1. رگولاتور ولتاژ مستقیم 7812

 2. رگولاتور تایمر TIP 127

رگولاتور ولتاژ مستقیم 7812

 رگولاتور وظیفه تغییر ولتاژ (کاهش یا افزایش ولتاژ) را انجام می دهد ، به این صورت که یک ولتاژ مستقیم را به پایه ورودی رگولاتور اعمال کرده و خروجی ثابت ولتاژ مستقیم را از رگولاتور دریافت می کنیم ، به این صورت که در رگولاتور 7812 ولتاژ مستقیم ورودی 12 الی 24 ولت را به پایه ورودی آن می دهیم و از پایه خروجی رگولاتور 7812 ولتاژ 12 ولت مستقیم را بطور ثابت دریافت می کنیم.

در تعمیر برد اصلی (برد صدا) مانیتور آیفون تصویری الکتروپیک یکی ار رایجترین خرابی ها معیوب شدن رگولاتور است که می توان با مولتی متر رگولاتور معیوب را تست کرده و از معیوب بودن یا سالم بودن رگولاتور اطمینان حاصل کرد.

نحوه تست رگولاتور با مولتی متر به این صورت است که ابتدا باید پایه های رگولاتور را بشناسیم.

تصویر پایین پایه ای رگولاتور را نشان می دهد:

حال که با پایه های رگولاتور آشنا شدید برای تست رگولاتور با مولتی متر ابتدا مولتی متر را روی حالت ولتاژ مستقیم (VDC) قرار می دهیم. توجه داشته باشید برای تست رگولاتور حتما باید برق مانیتور آیفون تصویری وصل باشد پس حتما احتیاط کنید که دچار برق گرفتگی نشوید و اگر مهارت کافی را ندارید این کار را حتما به تکنسین واگذار کنید.

بعد از اینکه مولتی متر را در حالت ولتاژ مستقیم (VDC) قرار دادیم ، یک پورت مولتی متر را به پایه منفی رگولاتور متصل کنید و پورت دیگر مولتی متر را به پایه ورودی رگولاتور متصل کنید که مطمئن شویم ولتاژ مستقیم ورودی به رگولاتور را داریم. حال که ولتاژ ورودی مستقیم 12 الی 24 ولت مستقیم را داشتیم ، یک پورت مولتی متر را روی پایه منفی رگولاتور نگه داشته و پورت دیگر مولتی متر را از پایه ورودی برداشته و به پایه خروجی رگولاتور متصل می کنیم ، اگر خروجی 12 ولت مستقیم را به طور ثابت داشتیم یعنی رگولاتور سالم است ، اگر صفحه نمایشگر مولتی متر 12 ولت مستقیم به طور ثابت نشان نداد یعنی دائم ولتاژ خروجی تغییر می کرد یا نوشته (OL) روی صفحه نمایشگر مولتی متر ظاهر شد یعنی رگولاتور معیوب است و باید تعویض شود.

رگولاتور تایمر TIP 127

همانطور که از اسم رگولاتور تایمر TIP 127 مشخص است این رگولاتور وظیفه تایمینگ (TIMING) تصویر مانیتور داخل واحد را دارد. این قطعه باعث می شود هنگامی که شما گوشی مانیتور را قطع نکنید ، خود مانیتور بعد از گذشت زمان مشخص تصویر را قطع کند ، پس اگر دیدید تصویر مانیتور داخل واحد بعد از گذشت چند ثانیه قطع نشد قطعا رگولاتورTIP 127 معیوب است و باید تعویض شود.

توجه داشته باشید در بعضی مواقع دیده شده که هنگام خرابی رگولاتور TIP 127 کلا تصویر مانیتور آیفون الکتروپیک روشن نمی شود. پس هنگام قطع شدن تصویر مانیتور داخل واحد شاید ، تاکید می کنم شاید ، رگولاتور TIP 127 معیوب شده باشد.

رگولاتور TAP 127

تعمیر پتانسیومتر در مانیتور آیفون تصویری الکتروپیک

پتانسیومتر یا به عبارت دیگر مقاومت متغیر, قطعه الکترونیکی است که وظیفه کم یا زیاد کردن صدا را دارد. در مانیتور آیفون تصویری الکتروپیک انواع پتانسیومتر وجود دارد که هر یک وظیفه مخصوص به خود را انجام می دهند.

پتانسیومتر موجود در مانیتور آیفون تصویری الکتروپیک عبارتند از:

 1. پتانسیومتر میزان صدا

 2. پتانسیومتر میزان رنگ صفحه نمایش

 3. پتانسیومتر میزان روشنایی صفحه نمایش

در تعمیر مانیتور آیفون تصویری الکتروپیک هنگامی دیدید که نور صفحه مانیتور خیلی کم یا خیلی زیاد است یا رنگ صفحه نمایش غیر طبیعی است پتانسیومتر مانیتور معیوب است و باید این قطعه را تعویض کنید.در بعضی مواقع با شستن پتانسیومتر با اسپری مخصوص ایراد برطرف می شود ولی این کار درمان قطعی نیست و توصیه نمی شود.

 

تصاویر زیر محل قرار گیری پتانسیومتر های آیفون تصویری الکتروپیک را نشان می دهد:

تعمیر آی سی صدا در مانیتور آیفون تصویری الکتروپیک

آی سی صدا در تعمیر مانیتور آیفون تصویری الکتروپیک دقیقا مشابه آی سی صدا آیفون های تصویری دیگر است که در مطالب قبل به آن اشاره کردیم. این آی سی وظیفه تقویت صدا را در مانیتور آیفون تصویری شما دارد ، پس هرگونه ضعف صدا یا نداشتن صدای برگشت از پنل در آیفون تصویری الکتروپیک به منظور این است که این آی سی مشکل دارد ولی لازم به ذکر است که در صورت چنین خرابی حتما بطور قطع نمی توان گفت که آی سی صدا معیوب است ، ممکن است در بعضی مواقع خازن های مربوط به صدا معیوب باشد ، پس برای اطمینان خاطر هنگام تعویض آی سی صدا در مانیتور آیفون تصویری الکتروپیک حتما خازن های مربوط به صدا را نیز تعویض کنید. خازن های مربوط به آی سی صدا در مانیتور آیفون تصویری الکتروپیک در مدار بصورت سری به منظور تنظیم صدا قرار می گیرند.

تعمیر برد تصویر در مانیتور آیفون تصویری الکتروپیک

تعمیر برد تصویر در مانیتور آیفون تصویری الکتروپیک از حساس ترین تعمیر ها می باشد. تعمیر برد تصویر در آیفون های تصویری تقریبا با یکدیگر مشابه می باشند ، فقط در بعضی از مدل های آیفون تصویری دیگر که عملکرد آنها به صورت تاچ (TOUCH) می باشد ، برد تصویر و تعمیر آن با آیفون های تصویری ساده دیگر تفاوت دارد.

 در ادامه مطلب با قطعات مهم در برد تصویر آیفون الکتروپیک آشنا می شویم که بیشتر مورد خرابی قرار می گیرند پس تا انتهای مطلب با ما همراه باشید.

قطعات مهم برد تصویر آیفون الکتروپیک عبارتند از:

 1. آی سی رنگ (IC Color)

 2. آی سی سوئیچینگ (IC Switching)

 3. رگولاتور

 4. خازن ها

آی سی رنگ (IC Color) در برد تصویر آیفون الکتروپیک

همانطور که از اسم این آی سی مشخص است ، این آی سی وظیفه رنگ دهی و تفکیک رنگ های مانیتور آیفون تصویری الکتروپیک را بر عهده دارد ، پس هنگامی که در تعمیر مانیتور آیفون تصویری الکتروپیک دیدید که رنگ مانیتور بهم ریخته یا ترکیب رنگ نامفهوم است آی سی رنگ (IC Color) را تعویض کنید تا مشکل برطرف شود.

آی سی سوئیچینگ (IC Switching) در برد تصویر آیفون الکتروپیک

آی سی سوئیچینگ در برد تصویر آیفون الکتروپیک وظیه سوئیچ کردن ولتاژ در مدار را بر عهده دارد. آی سی سوئیچینگ دارای 8 پایه می باشد که خروجی پایه های آن ولتاژ های مختلف را در مدار منتقل می کند. آی سی سوئیچینگ از مهم ترین قطعات موجود در برد تصویر آیفون الکتروپیک می باشد در صورت خراب شدن این قطعه تصویر مانیتور روشن نخواد شد و تصویر نخواهیم داشت.

گروه مهندسی سازا تصویر پیشرو در تعمیر آیفون تصویری الکتروپیک آماده خدمت رسانی به شما عزیزان می باشد.برای ارتباط با کارشناسان ما از طریق صفحه تماس با ما اقدام کنید.

گروه مهندسی سازا تصویر در خدماتی دیگر نظیر ، نصب انواع آنتن مرکزی ، نصب و تعمیر انواع دوربین مدار بسته و تعمیر انواع برد الکترونیکی (انواع ستاپ باکس ، دی وی ار (DVR) ، تلفن و…) آماده خدمت رسانی در تهران و شهرستان می باشد.

ممنون از شما عزیزان که تا پایان این مطلب با ما همراه بودید. امیدوارم که این مطالب مورد قبول قرار گرفته باشد و سهم کوچکی در سطح اطلاعات شما عزیزان داشته باشیم. گروه مهندسی سازا تصویر با افتخار آماده شنیدن انتقاد و پیشنهاد شما می باشد و با نظرات خود سهم بزرگی در پیشرفت این مجموعه داشته باشید.  

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلد های ضروری مشخص شده اند *

ارسال نظر