تعمیر آیفون تصویری کوماکس (Commax)

آیفون تصویری کوماکس (Commax) به عنوان یکی از برند های مهم در آیفون های تصویری در بیش از 100 کشور جهان شناخته می شود.آیفون تصویری کوماکس در کشور ما نیز یکی از برند های شناخته شده می باشد که در ادامه با تعمیر آیفون تصویری کوماکس آشنا می شویم.

تعمیر آیفون تصویری کوماکس (Commax) شامل قسمت های مختلفی می شود که عبارتند از:

 1. تعمیرات مربوط به گوشی داخل واحد آیفون تصویری کوماکس

 2. تعمیرات مربوط به پنل بیرونی آیفون تصویری کوماکس

 3. تعمیرات مربوط به کابل کشی

 4. تعمیرات مربوط به قطعات جانبی آیفون تصویری کوماکس (سوئیچر،ترانس و…)

تعمیرات مربوط به گوشی داخل واحد آیفون تصویری کوماکس (Commax)

در تعمیر آیفون تصویری یکی از رایج ترین خرابی ها ، خرابی گوشی داخل واحد است که شامل قسمت های مختلفی می باشد.گوشی داخل واحد شامل قسمت هایی است بنام برد تغذیه ، برد صدا ، برد تصویر و کیبورد یا همان شاسی های روی گوشی (شاسی درب بازکن ، تصویر و…) که هرکدام شامل خرابی هایی می شوند که در ادامه مطلب با تعمیر آنها آشنا می شویم.

تعمیرات مربوط به گوشی داخل واحد عبارتند از:

میکرو سوئیچ آیفون تصویری درتعمیر آیفون های تصویری یکی از رایج ترین خرابی ها است. میکروسوئیچ در اکثر آیفون های تصویری به دو شکل دیده میشود میکروسوئیچ 6 پایه و 12 پایه که شکل آنهارا درتصویر پایین مشاهده می کنید

میکروسوئیچ 12 پایه

میکروسوئیچ 6 پایه

توجه داشته باشید خرابی میکروسوییچ در آیفون های کوماکس ، تابا ، سیماران ، آلدو به یک شکل می باشد:

از خرابی های مربوط به میکروسوئیچ در تعمیر آیفون های تصویری می توان اشاره کرد به موارد زیر:

 1. نداشتن صدای رفت یا برگشت آیفون تصویری کوماکس

 2. زنگ نخوردن آیفون تصویری کوماکس

 3. قطع نشدن تصویر آیفون هنگام گذاشتن گوشی در جای خود

 4. زنگ خوردن ممتد آیفون تصویری کوماکس

توجه داشته باشید در موارد 2 و 3 که بالا اشاره کردیم صرفا نمیشود گفت که حتما مشکل از میکروسوئیچ است امکان داراد از قطعات دیگر آیفون تصویری باشد.

توجه داشته باشید که میکروسوییچ بعد از مدتی خاک گرفته و باعث اختلال در اتصال میشود که با شستشو با اسپری مخصوص میتوان آن را تمیز کرد در غیر این صورت باید میکروسوییچ توسط تکنسین تعویض گردد

برد تغذیه آیفون تصویری کوماکس در تعمیر آیفون تصویری یکی از مهمترین بردها است چرا که بدون برد تغذیه ، آیفون تصویری هیچ عملکردی ندارد.بر تغذیه در تعمیر آیفون تصیری از پر خرابی ترین برد ها است چرا که وظیفه رساندن برق را به سایر بردها دارد و به خاطر نوسانات برق ورودی امکان خرابی آن بسیار زیاد است.

برد تغذیه آیفون تصویری کوماکس از قطعات مختلفی تشکیل شده که برق 220 ولت متناسب را به برق 14 یا 15 ولت مستقیم برای راه اندازی آیفون تصویری تبدیل میکند.

 

تصویر زیر شکل و قطعات برد تغذیه کوماکس را نشان می دهد:

برد تغذیه آیفون تصویری کوماکس

عواملی که درخرابی برد تغذیه آیفون تصویری دخیل است عبارتند از:

 1. نوسانات برق ساختمان

 2. اشتباه بستن یا همان سری شدن دستگاه توسط نصب اشتباه

 3. استفاده نکردن از ترانس مناسب در پنل ورودی و…

قطعاتی که در برد تغذیه آیفون تصویری بیشتر دچار خرابی می شوند عبارتند از:

 1. خازن ها

 2. پل دیودی

 3. ترانس (چوک)

 4. دیود

برد تغذیه آیفون های تصویری یک قطعه مصرفی است که طول عمر دارد و باید بعد از مدتی تعویض شود.

توجه داشتید باشید که برد تغذیه و نوع خرابی برد تغذیه برای آیفون های کوماکس ، سوزوکی ، سیماران ، آلدو ، تابا به یک شکل می باشد.

سوالات متداول

در تعمیر آیفون تصویری از کجا متوجه بشیم که برد تغذیه آیفون تصویری دچار مشکل شده است ؟

اگر دیدید که آیفون تصویری کلا کار نمی کند و چراغ ال ای دی (LED) آن خاموش است.
اگر دیدید که آیفون تصویری به خوبی درب ورودی را باز نمی کند یا کلا درب را باز نمی کند.
اگر دیدید که آیفون تصویری صدای تق تق می دهد و چراغ ال ای دی (LED) آن چشمک میزند.

برد صدا (صوت) آیفون تصویری کوماکس از مهمترین و پرخرابی ترین برد ها در تعمیر آیفون تصویری کوماکس (Commax) می باشد. در ادامه مطلب با تعمیر برد صدا آیفون تصویری کوماکس آشنا می شویم.

برای اینکه بتوانید با تعمیر برد صدا آیفون تصویری کوماکس بهتر آشنا شوید و بهتر تعمیر کنید اول از همه باید نحوه عملکرد برد صدا و قطعات مورد استفاده در برد صوت (صدا) آیفون تصویری کوماکس را بدانید. برد صدا را می توان بعنوان برد میانی آیفون تصویری کوماکس نامید چرا که تمام فرمان های دیگر برد های داخل آیفون مثل برد تصویر و برد کلید (کیبورد) از برد صدا گرفته می شود.

همانطور که در تصویر پایین می بینید پنج عدد سوکت در برد صدا آیفون تصویری کوماکس دیده می شود که هرکدام وظایف مخصوص به خود را دارد که در تصویر نشان داده شده است.

برد صدا آیفون تصویری کوماکس

 خب حالا که طبق تصویر بالا با شکل و سوکت های برد صدا (صوت) آیفون تصیری کوماکس آشنا شدید نوبت به این میرسد که با قطعات استفاده شده در برد صدا (صوت) آیفون تصویری کوماکس آشنا شوید.

 

برد صدا آیفون تصویری کوماکس از تعداد زیادی قطعات الکترونیکی نظیر خازن ، مقاومت ، رگولاتور ، آی سی ، دیود ، ترانزیستور و… تشکیل شده است که هر یک وظیفه مخصوص به خود را انجام می دهند.

 

تصویر پایین نمای یک برد صدا (صوت) آیفون تصویری کوماکس و قطعات مهم آن را نشان می دهد.

قطعات برد صدا آیفون تصویری کوماکس

آیفون تصویری کوماکس یکی از قدیمی ترین آیفون ها در ایران است که در سالهای قبل بعنوان برند کره ای در ایران شناخته میشد که کم کم با گذشت زمان جای خود را به نوع چینی داد که این امر باعث شد میزان خرابی آیفون تصویری کوماکس بسیار بالا رود. در این مطلب تعمیر پنل آیفون تصویری کوماکس را مورد برسی قرار می دهیم با ما همراه باشید.

پنل آیفون تصویری کوماکس از سه قسمت یا برد تشکیل می شود که عبارتند از:

 1. برد اصلی پنل آیفون تصویری

 2. برد دوربین پنل آیفون تصویری

 3. برد صفحه کلید آیفون تصویری

 از آنجایی که تعداد آیفون تصویری کوماکس در سطح ایران خیلی زیاد است برای هر تعمیرکاری بهتر است که با تعمیر پنل آیفون تصویری کوماکس آشنا باشد.

برد پنل تک واحدی آیفون تصویری کوماکس

در پنل آیفون تصویری کوماکس بیشترین خرابی که به چشم می خورد خرابی در بخش صدا یا آمپلی فایر آیفون تصویری کوماکس است که در برد اصلی پنل قرار دارد. در تعمیر پنل آیفون تصویری کوماکس اکثر تعمیرکاران برای راحتی کار خود در هنگام مواجه شدن با خرابی سعی در تعویض برد پنل آیفون تصویری دارند که از سود کمی بهره مند می شوند در صورتی که به راحتی می شود برد پنل آیفون تصویری را تعمیر کرد. در ادامه برای راحتی کار برد اصلی پنل آیفون تصویری کوماکس را تقسیم بندی می کنیم:

 1. تعمیر درب بازکن در برد اصلی پنل

 2. تعمیر آمپلی فایر یا صدای برد اصلی پنل

 3. تعمیر شاسی زنگ های برد اصلی پنل

تعمیر درب بازکن آیفون تصویری کوماکس (Commax)

در تعمیر درب بازکن پنل آیفون تصویری کوماکس به مهمترین چیزی که باید دقت کنید رله درب بازکن و ترانس پنل است که در تصویر زیر مشاهده می کنید.

قطعات برد پنل آیفون کوماکس

تعمیر درب بازکن پنل آیفون تصویری کوماکس خیلی چیز پیچیده ای نیست و هنگام مشکل در درب بازکن اولین کار چک کردن ترانس پنل و در مرحله بعد تست رله درب بازکن و تست رگولاتور نیم آمپر کنار رله است که می توانید توسط مولتی متر این کار را انجام دهید.

برای انتقال صدا از میکروفن پنل آیفون تصویری و تبدیل به صدای قابل شنیدن ما ، در برد اصلی نیاز به آمپلی فایر می باشد. تعمیر آمپلی فایر برد اصلی پنل یکی از رایج ترین خرابی ها در پنل اصلی آیفون تصویری کوماکس است.به طور کلی می توان گفت آمپلی فایر قطعه ای است که باعث می شود صدای مطلوب را ما به طور کامل بشنویم.این نوع آمپلی فایر در برد اصلی پنل آیفون تصویری کوماکس وجود دارد. در برد اصلی پنل آیفون تصویری کوماکس دو آمپلی فایر وجود دارد.

 1. آمپلی فایر بلندگو

 2. آنالیزر میکروفن

قطعات تشکیل دهنده آمپلی فایر در برد اصلی پنل آیفون تصویری کوماکس عبارتند از:

 1. آی سی m8420lm

 2. مقاومت ها

 3. خازن های صافی

 4. خازن های سرامیکی

در تعمیر پنل آیفون تصویری کوماکس جهت تعمیر صدای رفت و برگشت در برد پنل اشکال از آی سی m8420lm است که اکثرا با تعویض این آی سی مشکل برطرف می شود.

تصویر آی سی (m8420lm741)

این آی سی در برد پنل آیفون تصویری کوماکس وظیفه تقویت صدا را دارد و هنگامی که در تعمیر آیفون تصویری کوماکس با مشکل اختلال صدا برخوردید با تعویض این آی سی مشکل برطرف خواهد شد.

خرابی های رایج در برد پنل آیفون تصویری کوماکس:

 1. زنگ خوردن ممتد در کل واحد های ساختمان

 2. نویز در صدا یا تصویر کل واحد های ساختمان

 3. نداشتن تصویر کل واحد های ساختمان

 4. نداشتن صدای رفت در کل واحد های ساختمان

 5. نداشتن صدای برگشت در کل واحد های ساختمان

 6. نداشتن صدای زنگ در کل واحد های ساختمان

 7. بازنکردن درب در کل واحد های ساختمان

گروه مهندسی سازا تصویر پیشرو در تعمیر آیفون تصویری کوماکس آماده خدمت رسانی به شما عزیزان می باشد.برای ارتباط با کارشناسان ما از طریق صفحه تماس با ما اقدام کنید.

گروه مهندسی سازا تصویر در خدماتی دیگر نظیر ، نصب انواع آنتن مرکزی ، نصب و تعمیر انواع دوربین مدار بسته و تعمیر انواع برد الکترونیکی (انواع ستاپ باکس ، دی وی ار (DVR) ، تلفن و…) آماده خدمت رسانی در تهران و شهرستان می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلد های ضروری مشخص شده اند *

ارسال نظر