گروه مهندسی سازا تصویر با توجه به درخواست شما عزیزان در این مطلب نصب پنل کدینگ آیفون تصویری سوزوکی را مورد برسی قرار می دهیم ، لطفا تا انتهای مطلب با ما همراه باشید.

آیفون تصویری سوزوکی در نسل جدید سیستم های کدینگ خود از دو مدل دیکودر با خروجی های 20 و 40 تایی استفاده می کند و دیگر خبری از سوئیچرهای 4 تایی قدیمی نیست چرا که در ساختمان ها با تعداد واحد های بالا تعداد خیلی زیادی از سوئیچرهای 4 تایی باید استفاده میشد. در دیکودر های جدید آیفون تصویری سوزوکی دیگر نیازی نیست که 4 سیم آیفون را از دیکودر انتقال دهیم و فقط یک سیم زنگ از هر واحد به دیکودر آیفون تصویری سوزوکی متصل می شود.

 

در تصویر پایین یک دیکودر 40 تایی آیفون تصویری سوزوکی را مشاهده می کنید.

دیکودر آیفون تصویری سوزوکی

برای اینکه بتوانیم نصب پنل کدینگ آیفون تصویری سوزوکی را بهتر بفهمیم باید بدانیم که پورت های دیکودر به چه شکل و به کجا وصل می شوند. تصویر پایین نقطه اتصالات پورت دیکودر را نشان می دهد.

پورت های دیکودر

حال که ما دیکودر آیفون تصویری سوزوکی را شناختیم در مرحله بعد با پنل آیفون تصویری سوزوکی آشنا می شویم پس با ما همراه باشید.

همانطور که می دانید پنل کدینگ آیفون تصویری سوزوکی برای آیفون های 4 سیمه و 5 سیمه طراحی شده و با پنل کدینگ آیفون تصویری تکنما متفاوت است.

 

تصویر پایین نمای پشت پنل کدینگ آیفون تصویری سوزوکی را نشان می دهد.

نمای پشت پنل کدینگ آیفون تصویری سوزوکی

همانطور که در تصویر مشاهده می کنید در نصب پنل کدینگ آیفون تصویری سوزوکی اعداد 1،2،3،4 پشت پنل کدینگ سوزوکی  همان شماره های 1،2،3،4 پشت مانیتور داخل واحد است که بطور موازی به تمام واحد ها متصل می شوند یعنی شماره های 1،2،3،4 پشت پنل آیفون سوزوکی وارد سوئیچر معمولی 4 به 5 می شود و از خروجی سوئیچر 4 به 5 به شماره 1،2،3،4 پشت مانیتور متصل می شود و فقط سیم زنگ واحد مورد نظر از سوئیچر به دیکودر متصل می شود طبق تصور پایین:

نصب دیکودر همراه با سوئیچر

در مرحله بعد نصب پنل کدینگ آیفون تصویری سوزوکی نوبت به نصب دیکودر می شود که پورتهای (A,B,+,-) پشت پنل آیفون تصویری سوزوکی را مستقیم به پورت های (A,B,+,-) اولین دیکودر متصل می شود. در آخر نوبت به نصب برق پنل کدینگ آیفون تصویری سوزوکی و درب بازکن آن می شود که در ادامه توضیح می دهیم.

نصب برق پنل کدینگ آیفون تصویری سوزوکی (Suzuki)

پنل کدینگ آیفون تصویری سوزوکی به یک منبع تغذیه (ترانس) 12 ولت مستقیم و 12 ولت متناوب نیاز دارد. در تصویر پایین محل نصب برق پنل کدینگ آیفون تصویری سوزوکی را مشاهده می کنید.

نمای سوکت های پشت پنل کدینگ آیفون سوزوکی

توجه داشته باشید یک پورت تکی در پشت پنل آیفون با علامت (-) طبق تصویر وجود دارد که باید توسط سیم به پورت منفی 12 ولت مستقیم به طور مشترک با دیکودر متصل شوند.

پورت (منفی مشترک) پنل کدینگ سوزوکی

سوالات متداول

اگر تعداد واحد ساختمان بیشتر از 40 واحد بود چطور دیکودر را نصب کنیم ؟

این سوال ، سوال بسیار مهمی است زیرا که اکثر تعمیرکاران با این موضوع مشکل دارند.از آنجایی که بیشترین پورت خروجی دیکودر 40 عدد می باشد برای ساختمان ها با تعداد واحد های بیشتر از 40 واحد می توانید از چند دیکودر به صورت سری استفاده کنید.

با توجه به گفته های قبلی در مورد نصب پنل کدینگ آیفون تصویری سوزوکی در این مطلب شما عزیزان را با نحوه سری کردن دیکودر آیفون تصویری سوزوکی آشنا می کنیم.

سری کردن دیکودر آیفون تصویری سوزوکی بسیار کار راحت و در عین حال حساس است چرا که اگر دچار اشتباه شوید در حین انجام کار ، سیستم مختل شده و کار نمی کند ، پس در هنگام سری کردن دیکودر آیفون تصویری سوزوکی بسیار دقت کنید. برای سری کردن دیکودر ابتدا قاب دیکودر را باز کنید در این هنگام شما با یک سلکتور 4 تایی و یک عدد جامپر تکی روبرو می شود. توسط سلکتور 4تایی و جامپر شما می توانید دیکودر های خود را شماره بندی کنید یعنی دیکودر اول را تعریف کنید سپس دیکودر دوم و به همین شکل تا دیکودر آخر ادامه دهید. توجه داشته باشید که جامپر تکی را حتما به دیکودر آخر متصل کنید تا انتهای خط برای آیفون تصویری تعریف شود.

شماره بندی دیکودر به این صورت است که اگر بطور مثال شما چهار دیکودر در یک ساختمان دارید در دیکودر اول سلکتور 4 تای کامل باید خاموشش (F) باشد ، در دیکودر دوم شماره یک سلکتور 4 تایی باید روشن باشد و مابقی خاموش باشد ، در دیکودر سوم شماره دو سلکتور 4 تایی باید روشن باشد و مابقی خاموش باشد ، به همین شکل تا آخرین دیکودر پیش می رویم و در انتها جامپر تکی را به دیکودر آخر متصل می کنیم.

تصویر پایین سلکتور 4 تایی و جامپر تکی را نشان می دهد.

تصویر سلکتور 4تایی و جامپر دستی

در مرحله بعد از سری کردن دیکودر آیفون تصویری سوزوکی باید نحوه سیم کشی دیکودر آیفون تصویری سوزوکی آشنایی داشته باشید.

برای آشنایی با نحوه سیم کشی دیکودر آیفون تصویری سوزوکی (کلیک کنید)

در سیم کشی دیکودر آیفون تصویری سوزوکی حتما به پورت های (A,B,+,-) دقت کنید که جابجا وصل نشوند چرا که باعث قطع شدن زنگ واحد ها شده و سیستم مختل می شود. در سیم کشی دیکودر آیفون تصویری سوزوکی ابتدا پورت های ایع (A,B,+,-) پنل ورودی آیفون را دقیقا به پورت ورودی (in) دیکودر اول وصل کرده و پورت های ای (A,B,+,-) خروجی (out) دیکودر اول را به پورت های ورودی (in) دیکودر دوم وصل می کنیم و همین فرایند تا آخرین دیکودر ادامه پیدا می کند.

 

تصویر زیر نحوه سیم کشی دیکودر آیفون تصویری سوزوکی را نشان می دهد

نحوه سیم کشی دیکودر آیفون سوزوکی

توجه داشته باشید پنل کدینگ آیفون تصویری سوزوکی ، دیکودر دوم به بعد را نمی شناسد و بعد از نصب دیکودر ها و پنل ورودی برای راه اندازی سیستم زنگ واحد ها باید در تنظیمات پنل ورودی شماره واحد ها کددهی شوند تا دیکودر ها به پنل شناسانده شوند.

در پنل کدینگ آیفون تصویری سوزوکی برای وارد شدن به تنظیمات پنل برای راه اندازی سیستم زنگ واحد ها و کددهی واحد ها یک شاسی کوچک پشت پنل وجود دارد که با فشار دادن آن وارد تنظیمات (Menu) پنل کدینگ آیفون تصویری سوزوکی می شوید.

 

تصویر زیر محل قرار گیری شاسی تنظیمات پنل کدینگ آیفون تصویری سوزوکی را نشان می دهد:

محل شاسی ورود به تنظیمات پنل کدینگ آیفون سوزوکی

گروه مهندسی سازا تصویر پیشرو در تعمیر آیفون تصویری سوزوکی آماده خدمت رسانی به شما عزیزان می باشد.برای ارتباط با کارشناسان ما از طریق صفحه تماس با ما اقدام کنید.

گروه مهندسی سازا تصویر در خدماتی دیگر نظیر ، نصب انواع آنتن مرکزی ، نصب و تعمیر انواع دوربین مدار بسته و تعمیر انواع برد الکترونیکی (انواع ستاپ باکس ، دی وی ار (DVR) ، تلفن و…) آماده خدمت رسانی در تهران و شهرستان می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلد های ضروری مشخص شده اند *

ارسال نظر